Program Yawcam

O programu

Vysílat na internetu neustále aktualizované obrázky z webové kamery není ani pro mírně pokročilého uživatele nic jednoduchého. S tímto úkolem si však můžete poradit během několika minut díky programu Yawcam. Postará se o nastavení i další nezbytnosti a odstraní tak překážky, s nimiž se uživatelé často setkávají. Nástroj Yawcam nabízí hned několik způsobů zaznamenávání a vysílání obrazu z vaší webkamery i s možností detekce pohybu. Zaznamenávání můžete využít nejen pro své osobní účely, ale také například na svých osobních webových stránkách k zobrazení aktuálního snímku z místa, kde žijete.
Program je v základní verzi jako freeware, je vytvořen v programovacím jazyce Java, a proto vyžaduje přítomnost komponenty Java Runtime Environment v systému, což značná většina počítačů má. Je určen pro všechny verze OS Windows včetně Windows 10. Stáhnout jej lze na této stránce, kde je dostupná i podpora češtiny. Aktuální verze programu ke dni poslední aktualizace této stránky je 0.7.0.
Abyste mohli naplno využít možností aplikace, budete se pro některé funkce (jako http server a streamování) muset u svého internetového poskytovatele ujistit, že máte veřejnou IP adresu a máte správné nastavení dalších prvků. V opačném případě se nikdo přes internet k obrázkům nedostane. Tato část se však netýká situace, kdy chcete na váš web odesílat jednotlivé obrázky.

Důležité upozornění:
Při provozu webové kamery je nutné dbát na dodržování zákonů, zejména v oblasti ochrany osobních údajů!

Nedoporučuji proto snímat obrázky z obydlených území, pokud lze rozeznat osoby, auta atd. Kamera by měla sloužit pouze jako doplněk stránek o počasí - např. informace o stavu oblačnosti atd. Snímky proto není ani vhodné následně streamovat. Vzhledem k velikosti snímků doporučuji na web odesílat snímky o velikosti max. 640 x 480 px, které zabírají obvykle kolem 100 kB, interval snímání je vhodné nastavit min. dvě a půl minuty, aby nedocházelo k překročení limitu přenesených dat. V žádném případě se nesnažte přenášet video. Důvody tohoto omezení jsou zřejmé jednak z toho, co je psáno výše, jednak z omezení přenášených dat (pokud náhodou navlastníte připojení k vašemu webovému serveru po optice…) Popis instalace programu a jeho nastavení je podrobně popsán na následujících stránkách.

NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA

Poslední aktualizace stránky: 13.08.2020 13:36 hod.