KRÁTKODOBÁ PŘEDPOVĚĎ PRO STANOVIŠTĚ Nová Paka, okr. Jičín a okolí

Předpověď vychází z dat naměřených touto meteorologickou stanicí a umožňuje porovnání různých metod stanovení odhadu vývoje počasí na nejbližší hodiny. Stránka je v prohlížeči automaticky obnovována každých 5 minut. Pravděpodobnost úspěšnosti předpovědi je cca 90% na nejbližších 24 hodin a s přibývajícím časem postupně klesá na cca 80% pro období 48 hodin.

Předpověď vytvořená přímo stanicí Davis na 24 až 48 hodin:
Přibývání oblačnosti s malými teplotními změnami.   
Stanice používá k výpočtu tlak, teplotu, vítr, srážky, vlhkost a zeměpisnou šířku a délku. Data jsou vyhodnocována za poslední tři hodiny a teprve poté je aktualizován odhad. K dispozici je až 196 variant předpovědí.

Předpověď vytvořená pomocí Sagerova algoritmu na nejbližších 12 až 24 hodin:
Pěkné počasí. Vítr mírný až čerstvý (5,5 až 10,7 m/s), východní až jihovýchodní.
Sagerův algoritmus předpovídá počasí rychle a poměrně přesně. Je používán od roku 1942 a je to vysoce spolehlivý, vědecky navržený nástroj s neocenitelnou hodnotou, jehož původní využití bylo především v námořní dopravě. Umožňuje odhad vývoje počasí, zejména teplotu a vítr okamžitě v okruhu asi 30 kilometrů od místa měření.
Algoritmus používá k výpočtu data naměřená meteorologickou stanicí (teplotu, tlak vzduchu a tlakovou tendenci, směr a rychlost větru, srážky) a bere v úvahu i zeměpisné souřadnice stanoviště stanice. Podklady jsou vyhodnocovány za posledních šest hodin a teprve poté je stanoven odhad, který bývá obvykle přesnější. Umožňuje využít až 378 možných kombinací předpovědí.

Předpověď vytvořená s využitím Zambretti předpovědní formule na nejbližších až 6 hodin:
Trvalé srážky, velmi nestálé počasí
Zambretti předpovědní formule je velmi zjednodušenou verzí Sagerova algoritmu a vychází pouze z dat získaných meteorologickou stanicí (teplota, tlak vzduchu, tlaková tendence, směr a rychlost větru) doplněných o roční období. Je známa od roku 1915, jejími autory jsou Negretti a Zambra (odtud Zambretti) a generuje celkem 26 jednoduchých předpovědí. Tato verze je také součástí základních šablon programu Cumulus MX.

Poslední aktualizace stránky: 24.01.2021 05:48 hod.